13 червня 2024 ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

АРХІВ НОВИН

« Червень 2024 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Головна>Оголошення>Держпродспоживслужба інформує: вимоги до влаштування та утримання шахтних колодязів, локальних свердловин
Вівторок, 18 квітня 2023 10:26

Держпродспоживслужба інформує: вимоги до влаштування та утримання шахтних колодязів, локальних свердловин

ВИМОГИ

до влаштування та утримання  шахтних колодязів, локальних свердловин

Під час  влаштування колодязів необхідно дотримуватись таких вимог:

1. Ізолювати  колодязь  від  проникнення  поверхневого  стоку (дощових і талих вод).

2. Влаштування стінок колодязя проводити переважно монолітним залізобетоном, бетонними або залізобетонними кільцями,  а  за  їх відсутності  -  керамікою,  цеглою,  каменем  або деревом.  Стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин.

3. Каміння для влаштування стінок  колодязя  повинно  бути  з міцних стійких порід та укладатись на цементний розчин.

4. У  разі  використання дерев'яних зрубів, слід застосовувати колоди завтовшки не менше ніж 0,25 м, прямі, без глибоких шпарин і червоточин,  не  уражені грибком,  витримані (заготовлені не менше ніж за 5 - 6 місяців  до  їх  використання).  При  цьому  перевагу необхідно надавати таким породам дерева,  як модрина, вільха, в'яз чи берест, але можна застосовувати також дуб і сосну (дуб та сосна з  початку  експлуатації  можуть  надавати воді присмак та запах). Вінця надводної частини зрубу можна  робити  з  колод  або  брусів сосни або ялини.

5. Підводну  частину  стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр  для  кращого  його розкриття та збільшення шару води. При слабкому водоносному потоці необхідно розширити зруб колодязя у нижній частині.

6. У  разі  влаштування  колодязя  в  галькових,  гравелистих ґрунтах  або у скельних породах,  що обвалюються,  дно колодязя не закріплюють,  а у стінках водоприймальної  частини  передбачаються створи  діаметром  15  -  30 мм,  розташовані у шахматному порядку через 0,2 -  0,3  м  (дірчатий  фільтр)  для  надходження  води  в колодязь.

У разі влаштування колодязя у піщаних  ґрунтах  на  його  дні влаштовують  зворотний піщано-гравійний фільтр (із декількох шарів ретельно відмитого піску та гравію з укладанням у  нижній  частині фільтра дрібних  фракцій  0,1  -  1,0 мм,  у верхній - великих 2 - 10 мм,  при цьому товщина кожного шару  0,1  -  0,15  м,  загальна товщина  -  0,4  -  0,5  м)  або фільтр з пінобетону,  а в стінках водоприймальної  частини  колодязя  також  влаштовують  фільтри  з пінобетону.

У разі влаштування колодязя у  відкритих  котловинах  на  дні колодязя влаштовують гравійні фільтри.

7. Для чистки та ремонту колодязя в його стінки  необхідно  вставити  металеві  скоби, розміщені у шахматному порядку на відстані 0,3 м одна від одної.

8. Наземна   частина   колодязя  (оголовок),  призначена  для захисту шахти від забруднення  та  спостереження  за  водозабором, влаштовується  не  менш  як на 0,8 м вище поверхні землі.  З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою. Зверху оголовка  влаштовують дашок, навіс або оголовок вміщують у будку.

9. Для підйому води з  колодязя  слід  застосовувати  насоси (краще  електрозанурювальні).  Зливна  труба  насоса  повинна мати гачок для підвішування відра.  У  разі  неможливості  застосування насоса  допускається  обладнання  колодязя  коловоротом  або міцно прикріпленим "журавлем" з відром для загального користування.

Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, навколо споруди повинні бути огорожа (радіусом не менше 2  м)  з  воротами (хвірткою) та стежка із твердим покриттям (від воріт до колодязя).

10. Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави,  які  відводять  стоки  від колодязя,  навколо  колодязя  необхідно  робити  "замок"  із гарно замішаної та  пошарово  утрамбованої  глини  чи  масного  суглинку (глибиною  2  м  і  шириною  1  м)  або  бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше ніж 2 м на основі  з  щебеню  товщиною 15 - 20 см та з ухилом від колодязя.

Навколо колодязя,  розміщеного  у   водопроникаючих   ґрунтах (піски,   піщано-гравійні,  піщано-галькові)  з  невеликим  (2  м) покриттям  супіску,  суглинків,  необхідно  цементувати  майданчик радіусом не менше ніж 2 м та з ухилом від колодязя.

ВИМОГИ до влаштування трубчастих колодязів (свердловин)

1. За своєю будовою трубчастий колодязь є  свердловиною,  яка обладнана  водяним  фільтром,  водопіднімальною  трубою і насосом. Якщо ґрунт,  в якому будують колодязь,  дуже слабкий  або  глибина колодязя велика, свердловину необхідно укріпити обсадними трубами. Трубчасті колодязі бувають неглибокі та  глибокі.  Підйом  води  з трубчастого   колодязя   здійснюється  за  допомогою  ручного  або електричного насоса.

2. Оголовок трубчастого колодязя повинен бути  вище  поверхні землі на 0,8 - 1,0 м та герметично закритим,  мати кожух та зливну трубу з гаком для відра.  Навколо  оголовка  колодязя  влаштовують відмостки,  водовідведення та глиняний "замок",  а також підставку для відер, як і для шахтного колодязя.

3. Неглибокі трубчасті  колодязі  можуть  бути індивідуального   та   громадського   користування.  Їх  необхідно влаштовувати на ділянках,  де рівень залягання  ґрунтових  вод  не уже глибокий - до 7 - 9 м.  Такий колодязь є більш захищеним, ніж шахтний.

Глибокі трубчасті  колодязі  зазвичай  слід  використовувати, якщо глибина залягання водоносного шару перевищує 9 м.

 

Камінь-Каширське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області

Переглядів 399
Розробка: Відділ інформаційних технологій
апарату Волинської облдержадміністрації
Інформаційне наповнення:
Камінь-Каширська районна державна адміністрація
Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Камінь-Каширській райдержадміністрації.
Адреса: 44500, м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 2, т/ф. 50486, т. 23332, E-mail: info@kamadm.gov.ua
© 2014 kamadmin.gov.ua